top of page
Pretraživanje

PROŠTENJE PREOBRAŽENJA GOSPODINOVOG U MALOJ SOLINI

  • portalsasrcem
  • 6. kol 2019.
  • 3 min čitanja

Blagdan Preobraženja Gospodnjeg koji katolička crkva slavi 6.kolovoza, tradicionalno se slavi u Maloj Solini. Omiljeno je to proštenište pobožnih žitelja glinskog kraja koji su stoljećima rado pješice hodočastili Ranjenom Isusu. Evo nekoliko rečenica o prošlosti ovog lijepog, ali oku mnogih skrivenog sela u glinskom kraju, na cesti koja od Prekope vodi prema Hađeru, Stankovcu, Gračenici, Zaloju i Pokupskoj Slatini gdje preko rijeke Kupe prelazi u Pokupsko.

Selo pod današnjim imenom nastaje početkom 18. st. Od početka vođenja viduševačkih matica, a gdje su upisivani i mještani Male Soline, kao mjesto odakle je osoba pisalo je «ex Szolina», a tek dosta kasnije svjedoci toga vremena jasno razlikuju i upisuju dvije Soline u župi Viduševac - Veliku i Malu. Navodi se 1733. da Solina Minor (Solina Mala) ima 15 kuća. Godine 1738. javlja se ime Parva Szolina, a nakon 40- tih godina 18. st. još niz drugih naziva zaselaka naselja koje je tada nastajalo, a kasnije je kao cjelina nazvano Mala Solina. Sudeći po prezimenima, naseljavano je iz Gorskog kotara i bližih prekokupskih krajeva. U zaselku Gločevo krajem 18. st. nalazimo prezimena Gloc, Baljan, Holia, Radenić, Conjar, Golik, Kuretić, Korica i Popić, u zaselku Rožićevo - Marinković, Mulac, Kireta, Rožić, Mudrešić, Dvorneković, Šešerin, Filetić i Pavušek, u zaselku Šimčevo - Škrljac, Babić, Dragičević, Mihalić, Mulac, Štefančić i Majnarić, u zaselku Maljevčevo - Cestarić, Dujmić i Maljevac te u zaselku Mala Solina - Babić, Rak, Rovišan, Bartolić, Nemačić, Delač, Vranić i Piškor.

Župa Mala Solina osnovana je 1789. kao Župa Ranjenog Isusa Jame sa crkvom u selu Gornje Jame. U župu spadaju sela Jame, Hađer, Šimčevo, Gločevo, Rožićevo, Maljevčevo i Mala Solina. Do 1731. spadala su pod župu Gora, a od 1731. do 1789. pod župu Viduševac. Kako piše nekadašnji glinski župnik Mijo Dukić, prvu župnu crkvu u Gornjim Jamama podigli su sami župljani 1763. godine. Bila je drvena, a imala je samo jedan oltar i to sa slikom Ranjenog Isusa. Oko crkve je bilo malo groblje za pokop umrlih iz čitave župe. Izgradnjom nove župne crkve, ova je ruševna kapela zapuštena. U Maloj Solini u to je vrijeme bila mala drvena kapela i to na mjestu gdje je danas župna crkva. Sv. misa služena je radnim danom jer je župnik ovdje stanovao u župnom stanu.

Nova župna crkva Ranjenog Isusa sagrađena je 1830. u Maloj Solini na mjestu drvene kapele. Naziv „Župa Ranjenog Isusa Jame“ nosi još gotovo pola stoljeća, a onda ga mijenja u „Župa Ranjenog Isusa Mala Solina“. Župno proštenje je na blagdan Preobraženja Gospodinova 06. kolovoza – jer je upravo na taj dan 1828. godine blagoslovljen kamen temeljac za novu župnu crkvu. Župa nije uvijek imala svog župnika. Zadnji je bio vlč. Andrija Šantek iz Viduševca od 1976. do 1991. U Domovinskom ratu selo je potpuno razorena, a stanovništvo ubijeno i prognano. Stradalo je 119 gospodarstava, a ljudske žrtve su ogromne. Selo je obnovljeno, ali su mnoge kuće puste jer malobrojni žitelji ovdje doista i žive. No, to nije zapreka da se okupljaju i složno rade na dobrobit svoga sela, uređuju zajednički prostor, prometnice, groblje i okoliš crkve. Zalaganjem mještana okupljenih u marljivi Zavičajni klub, podignut je spomenik žrtvama Domovinskog i II. svjetskog rata kao i spomen obilježje na župnom groblju. Ima toga još što su poduzetni i vrijedni Soljnari postigli…Svake godine, slavljenje blagdana Preobraženja Gospodnjeg započinje polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća te molitvom za sve poginule i umrle župljane. Nastavlja se sv. misom ispred još nedovršene ali u postupku obnove crkve u M. Solini. Danas će istu služiti vlč. Dražen Lauc.

Ljubazni domaćini nakon duhovne okrjepe okupljene nude nazočne ićem i pićem. Oni koji imaju snage i srca, uvijek mogu uz živu glazbu „Meteora“ zapjevati i zaplesati na asfaltiranom platou. Stoga dođite jer nas koji se sjećamo nekog drugog vremena sve to raduje, posebno što se čuva tradicija ali stariji kažu da to nije ništa kako je bilo nekada…Da, bilo je nekada, nekada...

Katica Gašljević Tomić

 
 
 

Comments


bottom of page