top of page
Pretraživanje

Proslava dostojna 105-tog rođendana „Banovca“

  • portalsasrcem
  • 1. kol 2019.
  • 6 min čitanja

Vjerujem, složit ćete se ako kažem kako vrijeme brzo prolazi. Evo, 3. kolovoza 2019. bit će točno godina dana kako smo obilježili vrijednu obljetnicu organiziranog igranja nogometa u našem gradu. Dakle, 3. kolovoza 2018. u Glini je svečanom Sjednicom ŠNK „Banovac“ i otvorenjem prigodne izložbe pod nazivom „Povijest glinskog nogometa“ te druženjem domaćina i gostiju, obilježeno 105 godina organiziranog igranja nogometa i 45 godina od ulaska „Banovca“ u jedinstvenu Zagrebačku nogometnu zonu što se smatra najvećim uspjehom ovog Kluba.

Iz zapisa Glinjanina Branka Vujasinovića o nogometu u Glini od 1909. do 1946. “Od prve lopte do nogometnog kluba”, glinska nogometna priča započela je u ljeto davne 1909. godine kada su prvu loptu na ljetne ferije u Glinu donijeli đaci i počeli skakati za njom po jukinačkoj gmajni. Godine 1912. u Glini je odigrana prva javna nogometna utakmica zahvaljujući glinskom mladiću Josipu Josi Mrganu, sinu imućnih glinskih trgovaca. Kao đak sušačke Trgovačke akademije te je godine doveo petnaestak mladića iz Sušaka i uprizorio prvu javnu nogometnu utakmicu s glinskim ljubiteljima nogometne lopte. Utakmica je odigrana na jukinačkoj gmajni gdje su ti mladići punih sat i pol naganjali loptu s Glinjanima i tako ušli u povijest glinskog nogometa. Na žalost, ne postoji pisani trag o odigravanju te za Glinjane povijesne utakmice, ali zato je zapamćena od starijih i usmenom predajom spašena od zaborava.

Do sada se prvim službenim zapisom o organiziranom igranju nogometa smatrao onaj iz 1913. godine kada je u zagrebačkim dnevnom listu „Novosti“ od 12. kolovoza objavljeno da je dana 3. kolovoza 1913. godine u Glini Ferijalni glinski klub „Banovac“ odigrao nogometnu utakmicu s Od. Hrvatskog sokola iz Siska i izgubio rezultatom 1:4. Međutim, upravo tijekom pripremanja ove obljetnice, dugogodišnji istraživač povijesti nogometa ing. Ivan Hrkovac, porijeklom iz Viduševca, naišao je u dnevnom listu „Hrvatske novosti“ od 31.8.1912., u rubrici „Sport“ pod naslovom „Nogometna utakmica u Petrinji“ na slijedeću vijest: „Nakon utakmice, kod koje su Petrinjci pobijedili Siščane sa rezultatom 5:1, obdržavala se je dne 25. o.mj. u Petrinji nogometna utakmica između petrinjskog ferijalnog kluba „Jelačić“ i najjačeg banovačkog ferijalnog kluba iz Gline. Rezultat 8:2 u korist glinskog kluba. Sudac g. Šulentić bio je nepristran.“ Gosp. Hrkovac oprezno zaključuje da iz teksta proizlazi da je glinski klub očito igrao već neko vrijeme stekavši reputaciju najjačeg, a kako su tada utakmice sudili uglavnom dječaci i mladići, ovu je vjerojatno sudio mladi Zlatko Šulentić, poznati hrvatski slikar rođ.1893.u Glini. A sve dalje - od tada pa do danas, je povijest – glinski nogometni klub nosio je više imena - „GŠK“, „Banovac“, „Banija“, imao je mnoštvo sjajnih igrača, i naravno, svoje uspone i padove.

Prvi svjetski rat (1914.-1918.) bio je velika zapreka širenju nogometa te je odgodio sve želje i planove za učlanjenjem Kluba u Hrvatski športski savez – nogometna sekcija, a samim tim i stjecanje prava na organizirano natjecanje (klubovi koji nisu bili učlanjeni u Savez nisu se mogli natjecati, već su igrali samo prijateljske utakmice). Poslije rata nije moralo proći puno vremena da se u većim mjestima krene s obnovom prije rata osnovanih nogometnih klubova i učlanjenja istih u Zagrebački nogometni savez koji je osnovan 8. rujna 1919. godine u kavani Medulić u Zagrebu.

Već 20.svibnja 1920. u Službenom glasniku Zagrebačkog nogometnog podsaveza objavljen je raspored odigravanja prvenstvenih utakmica Zagrebačkog nogometnog podsaveza. Tu je zapisano da je član Saveza i „Glinski športski klub“ (GŠK) i da tog proljeća trebaju igrati prvenstvene utakmice u grupi s klubovima SK „Ivanić“ iz Ivanića, „Panonija“ iz Siska, SJK „Željezničar“ iz Siska i ŠK „Slaven“ iz Petrinje. Iako ne postoje zapisi, ostala je usmena predaja da glavni inicijator osnivanja glinskog kluba bio Joso Mrgan koji se vratio iz ruskog zarobljeništva, a podržali su ga Stjepan Mikša, braća Zinaja, braća Kohn, braća Vučak, Ivan Prašina i dr. Prvu utakmicu igrači GŠK-a odigrali su s na domaćem terenu sa sisačkom „Segestom“ i pobijedili rezultatom 5:3. Igrali su braća Branko i Dušan Zinaja, bek Petričić, Joso Mrgan, JožaKohn, Franjo Vučak i drugi. Ali, za osnivanje i opstanak nogometnog kluba trebalo je mnogo više od mladenačkog zanosa i vještine. Potrebna su materijalna sredstva i uvjeti kao što su igralište, dresovi, kopačke, lopte, poznavanje i poštivanje pravila igre…Iako postiže dobre rezultate u nogometnim okršajima, GŠK se u to vrijeme susreće s oskudicom u neophodnoj opremi, a nema ni zgodnog igrališta.

Iz svega navedenog, može se zaključiti da je organizirano igranje klupskog nogometa u Glini postojalo još davne 1912. godine (što je vidljivo iz novinske vijesti), a odigravanje službenih utakmica (kao člana ZNS-a) 1920. godine. Prve prvenstvene utakmice nakon učlanjenja u ZNS odigrane su na prvom službenom igralištu, prema lokaciji pod nazivom „Pod Pogledićem“ koje nije zadovoljavalo propisane uvjete.

U narednim je godinama, Glinski športski klub (GŠK) imao svoje uspone i padove. Malo toga im je išlo glatko. Na sjednici Upravnog odbora ZNP-a 4.svibnja 1934. godine u Zagrebu objavljeno je da je „JNS primio za redovitog člana Saveza GLINSKI ŠPORTSKI KLUB iz Gline“ pa se ovaj datum smatra i datumom učlanjenja GŠK-a u Nogometni savez. U to su se vrijeme utakmice odigravale na još neuređenom igralištu Oberstarije. Godine 1936. tu je održan veliki Sajam gospodarske sloge pa je stoka izložena više dana do kraja onesposobila teren. Igralište je uređeno i ograđeno tek tri godine kasnije potporom gradske uprave – 1939. godine za petu obljetnicu o čemu opširno piše petrinjski „Banovac“. Novo vodstvo Kluba izabrano je na VI. Glavnoj godišnjoj skupštini 26. siječnja 1939. u hotelu „Kasina“. Predsjednik je bio Josip Misson, potpredsjednik Gjuro Štula, tajnik HinkoKrausel, blagajnik Boško Meandžija, a oružar Rudolf Šooš.

Tragični događaji s početka II. svjetskog rata ostavili su duboki trag i na GŠK. Tijekom narednih nekoliko godina malo je kome bilo do igranja nogometa. Tek nakon završetka rata, rad kluba će biti obnovljen. Novi je klub osnovan je 10.2.1946. pod imenom Fiskulturno društvo “Banovac.” Time počinje novo razdoblje u razvoju nogometne igre u Glini.

S posebnim poštovanjem spominju se dva običaja toga vremena. Prvi je da je pri gostovanju drugih klubova u Glini, strani klub obično dolazio na gostovanje vlakom i običaj je bio da uprava GŠK-a bude na dočeku na kolodvoru. Pri tome je, uz upravu Kluba, na kolodvoru, iz znatiželje bilo i puno navijača i djece koji bi goste pratili sve do Kasine gdje bi se presvlačili i odakle bi polazili na igralište. Drugi zapamćeni detalj iz toga vremena bila je značka Kluba koju je imao svaki navijač GŠK-a i nosio ju zataknutu na reveru jakne ili kaputa i nikada se na utakmice nije išlo bez nje.

Vjerujem da će monografija, a čiji je idejni začetnik zaljubljenik u glinski sport, istaknuti kulturni djelatnik, kroničar i novinar Mirko Klobučar, iznjedriti niz zanimljivih podataka o razvoju glinskog nogometa sve do danas.

Proslava ove lijepe obljetnice započela je Svečanom sjednicom ŠNK-a „Banovac“ kojoj su prisustvovali brojni ugledni gosti iz županijske i gradske vlasti, svijeta sporta, javnog života, nekadašnji igrači i sportski djelatnici. Svi su govornici spomenuli vrijednost dugotrajnog postojanja i djelovanja glinskog kluba, među najstarijima u Županiji. Tijekom svečanosti, zaslužnim igračima – veteranima dodijeljene su plakete. Plakete su uručene i predstavnicima institucija bez čije potpore „Banovac“ ne bi mogao djelovati i to: HNS-u, NS SMŽ, SMŽ, Gradu Glina i ZŠU SMŽ. Igračima generacije nogometaša iz 1973. koji su tadašnji NK „Banija“ odveli u viši rang natjecanja – Zagrebačku zonu i članovima uprave Kluba od 1995.godine također su dodijeljena prigodna priznanja.

U predvorju Hrvatskog doma, posjetitelji su razgledali bogatu izložbu fotografija, dokumenata i novinskih isječaka iz povijesti glinskog nogometa. Izložbu je dopunio Glinjanin, umirovljeni učitelj geografije i igrač „Banovca“ Gojko Stojković svojom bogatom zbirkom značaka iz svijeta sporta. Kako je u Glini u razdoblju od 1955. do 1966. godine izlazio i list „Banovac““, ovom je prigodom izdan izvanredni, rođendanski, bogato opremljeni broj. Po uzoru na originalnu značku GŠK-a iz 1939. godine, izrađena je replika koja se kao vrijedna uspomena u Klubu mogla nabaviti. U nedjelju, 5. kolovoza 2018. održan je nogometni turnir u kojem su snage odmjerili domaćini i petrinjska ”Mladost”, “Polet“ iz Buševca i sisačka “Segesta”. Za prvo su se mjesto borili ŠNK „Banovac“ i NK „Mladost“, a pobijedili su Petrinjci. Tijekom jeseni domaćini su odigrali utakmice s humanim zvijezdama te izabranom ekipom svećenika.

Ova svakog poštovanja vrijedna obljetnica koju je proslavio ŠNK “Banovac”, prepoznatljiv po svojim crveno-plavim dresovima, obilježena je s mnogo emocija. Našle su se tu zajedno mnoge generacije igrača, kibica, simpatizera i pratitelja omiljenog im Kluba. Kao što se moglo čuti, glinska djeca danas marljivo treniraju na prostranim terenima Oberstarije pored rijeke Gline sanjajući da će krenuti stazama neke od nogometnih zvijezda. Mladi su ovdje mogli čuti da su „Banovac“ na njegovom putu od 1913. do danas prekidala tri strašna rata ostavljajući na svima svoje razorne i duboke tragove. Neka se to više nikome ne dogodi…

Pripremila: Katica Gašljević Tomić



 
 
 

Comments


bottom of page